Mobiltelefoni är i dag en självklar del av de flesta företags vardag. Samtidigt upplever många företag att mobilavtal och företagsabonnemang kan bli begränsande över tid, särskilt när de innehåller långa bindningstider.
Bindningstid innebär att ett abonnemang är låst under en bestämd period. Under bindningstiden kan avtalet normalt inte sägas upp utan kostnad.
I företagsavtal är det vanligt med 24 eller 36 månaders bindningstid, särskilt om abonnemangen ingår i ett paket eller är kopplade till vissa villkor.
I praktiken förändras de flesta verksamheter löpande. Personal slutar, nya personer börjar, roller förändras och behovet av surf och tjänster varierar över tid.
När varje mobilabonnemang är bundet individuellt kan det leda till att:
• abonnemang ligger kvar trots att de inte används
• olika bindningstider gäller för olika nummer
• datanivåer aldrig justeras efter verkligt behov
Det här är sällan ett stort problem i början, men efter några år kan det bli svårt att få en tydlig överblick över organisationens abonnemang.
Om abonnemang inte kan avslutas när behovet upphör, eller om det är svårt att anpassa datanivåer, riskerar företag att betala för mer än de faktiskt använder.
Det kan också bli kostsamt att göra förändringar om de kräver omförhandling eller nya bindningstider.
I många organisationer blir detta tydligt först när man börjar analysera sin telefoni mer i detalj, till exempel genom att följa samtalshistorik eller se hur samtal rör sig genom organisationen. I sådana situationer kan funktioner som se samtalshistorik
(https://telekonsult.se/nyheter/se-samtalshistorik/)
eller se samtalsresan
(https://telekonsult.se/nyheter/se-samtalsresan/)
ge en bättre överblick över hur telefonin faktiskt används i verksamheten.
På Telekonsult arbetar vi med kundanpassade ramavtal där mobilabonnemangen inte är individuellt bundna på samma sätt som i traditionella upplägg.
Det innebär att det blir enklare att:
• hålla en överblick över organisationens abonnemang
• avsluta abonnemang när en medarbetare slutar
• anpassa datamängd och nivåer över tid
För många företag är det också värdefullt att kunna följa hur samtal hanteras i organisationen och hur kommunikationen mellan kollegor fungerar i praktiken. Funktioner som att se kollegans status
(https://telekonsult.se/nyheter/se-kollegans-status/)
eller att logga in och ut ur köer
(https://telekonsult.se/nyheter/logga-enkelt-in-och-ut-dig-ur-koer/)
kan exempelvis bidra till bättre överblick och tillgänglighet i verksamheten.
Vill ni se vilket upplägg som passar er verksamhet hör av er så går vi gärna igenom det tillsammans.
Här kan man läsa mer
Telekonsult
Systratorpsvägen 16
352 46 Växjö
Telefon: 0470-765900
E-post: info.telekonsult@elonbusiness.se
Våra öppettider:
8.00-17.00 lunch 11.30-12.30 vardagar